DESPRE ȘCOALĂ

• Asociației
  • Turism
  • Alternativ

Am început în anul 2013 cu Arad Free Tours, o idee, o pasiune, o zvâcnire de orgoliu: „păi ce, noi nu putem face?!”. Și am făcut! Am învățat unii de la alții, am învățat împreună cum să devenim ghizi de turism în propriul nostru oraș. Nu s-a pus niciodată problema de bani, era vorba de pasiune, de dorința de a face ceva concret pentru promovarea turismului în Arad, orașul acesta cu o moștenire minunată, dar atât de puțin cunoscută străinilor și chiar și localnicilor.

LogoColorRo

Una dintre cele mai mari realizări e că am reușit să facem totul pe bază de voluntariat și că am strâns în jurul nostru tineri cu potențial care au în comun pasiunea pentru istoria locală și pentru călătorit.

Lumea de azi se schimbă, evoluează rapid, iar turismul nu face excepție. Conceptul de tur gratuit a apărut la Berlin abia în 2004 și astăzi îl întâlnim peste tot în lume, ca și cum ar fi fost din totdeauna. Apariția companiilor aeriene low cost, dar și extinderea și imbunătățirea infrastructurii de transport în general, combinate cu evoluția tehnologică și cu accesul facil la internet, libera circulație în Europa și simplificarea formalităților la celelalte frontiere, au condus la o revoluție în turism și la o creștere, an de an, a numărului de turiști. Oamenii vor să vadă, să guste, să simtă experințe. Industria turismului asta face: oferă experiențe al căror consum le lărgește orizontul, le împlinește potențialul uman și îi face fericiți.

Arad Free Tours a devenit cel mai de anvergură proiect privat de promovare a turismului în Arad, iar lucrul acesta ne responsabilizează și ne deschide orizontul spre extinderea conceptului de tururi gratuite, prin dezvoltarea proiectului Timișoara Free Tours, în contextul desemnării orașului de pe Bega drept Capitală Culturală Europeană în 2021, fapt ce ne obligă și pe noi să punem umărul la promovarea și impunerea turismului alternativ și acolo.
Începutul anului 2024 a venit cu lansarea celui de-al treilea oraș din rețeau anoastră – Alba Free Tours!

Lucrând la această ecuație deloc simplă care este turismul românesc ne-am dat seama că numarul de ghizi de turism disponibli pentru a putea pune în aplicare proiectele noastre este foarte mic, iar potențialul și cererea sunt foarte mari. Și fără ghizi, fără resursă umană calificată, e imposibil să punem umărul la revoluționarea turismului în România. Bazele oricărui proiect sustenabil și de durată încep cu educația și cu schimbarea mentalității, iar Școala de Turism Alternativ a devenit o necesitate – sau chiar o obligație pentru cauza noastră. Vrem să clădim mai mult decât o școală, vrem să contruim o familie, un grup de prieteni, un proiect pe termen lung, unde oricine se identifică cu valorile noastre și e dispus să pună umărul la treabă, să schimbe lucrurile, să le împingă înainte, este bine venit!

Dacă vrei să faci parte din această poveste frumoasă, te așteptăm să ni te alături. Devino ghid alătui de noi!

Detalii și înscrieri la 0724 362 434 / turismalternativ@gmail.com

Fă un pas înainte!

Ți-ai dorit întotdeauna să lucrezi în domeniul turismului, ca ghid de turism sau într-o agenție? Fă un pas înainte - înscrie-te la cursurile noastre și urmează-ți visul!

ASOCIAŢIA TURISM ALTERNATIV
310456 Arad, str. Ulmului, nr. 17, jud. Arad, România. Tel. +40724362434